Nolvadex Nedir ?

Nolvadex.jpg

Nolvadex, genellikle bir anti-östrojen olarak adlandırılan popüler ve güçlü bir şekilde etkili bir Seçici Östrojen Reseptör Modülatörüdür (SERM). Bununla birlikte, bir antagonist olurken, aynı zamanda vücudun bazı bölgelerinde östrojen görevi görürken diğer alanlarda östrojen karşıtı olarak işlev göreceği için aynı zamanda bir agonisttir. Piyasada halen düzenli olarak tıbbi olarak kullanılan en eski SERM’lerden biri olarak Nolvadex, anabolik steroid kullanıcıları tarafından da kullanıldığında, bir anabolik steroid değildir. Bu önemli bir nottur, çünkü bazıları steroid döngülerinde kullanımı ile karıştırılmaktadır. Nolvadex sadece bir SERM'dir.


Resmen Tamoxifen Citrate olarak bilinen Nolvadex, ilk kez 1961'de ICI tarafından şimdi Nolvadex ticari markası altında AstraZeneca tarafından geliştirilmiştir. SERM, meme kanserini, özellikle de hormona duyarlı meme kanserini tedavi etmek için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, meme kanserinin önlenmesinde de etkili bir şekilde kullanılmıştır. Sonra bir anabolik steroid kullanıcımız var ve uzun zaman önce Nolvadex'in bu kişiler arasında bir yeri olduğunu keşfetmişti. Genel olarak bilindiği gibi, Nolva östrojenik ilişkili yan etkileri önlemek için bir anabolik steroid döngüsü sırasında bir östrojen olarak kullanılabilir. Ayrıca steroid kullanıcısı için en yaygın ve faydalı kullanım noktası olan bir Döngü Terapisi (PCT) kurtarma planının bir parçası olarak kullanılır.


Nolvadex İşlevleri ve Özellikleri:

Tamoksifen Sitrat, hem östrojen agonisti hem de antagonist özellikleri olan bir SERM'dir. Bir östrojen olarak Nolvadex, östrojen yerine östrojen reseptörlerine bağlanarak işlev görür. Bu bağlanma östrojen hormonunun vücudun bazı bölgelerinde hareketini gerçekleştirmesini önler, bu yüzden tam olarak meme kanseri hastaları için faydalıdır. Birçok meme kanseri türü, göğüsteki alıcılara bağlandığında östrojenle beslenir. Bu tür reseptörlerde bağlanma önlenerek, bu ayrıca anabolik steroid kullanıcılarını Testosteron, Dianabol ve Nandrolone ve Boldenone gibi bir dereceye kadar aromatize eden anabolik steroidlerin neden olabileceği jinekomastiden korur.


Öncelikle bir anti-östrojen olarak görülmesine rağmen, Nolvadex ayrıca özellikle karaciğerde de östrojen gibi davranma kabiliyetine sahiptir. Bu, karaciğerdeki östrojenik aktivitenin sağlıklı kolesterol seviyelerine bağlı olması gibi bir fayda sunar. Steroid kullanıcısı için bu, birçok anabolik steroidin kolesterol üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğiliminde olması nedeniyle oldukça faydalı olabilir. Bunun üzerine daha sonra Nolvadex'in doğrudan etkilerine baktığımızda daha fazlası.


Öncelikle bir anti-östrojen olmasına rağmen, Nolvadex ayrıca güçlü testosteron uyarıcı özelliklere sahiptir. Nolvadex, hipotalamusta ve hipofizde östrojen tarafından sağlanan olumsuz geri bildirimi engelleme yeteneğine sahiptir. Sonuç olarak, bu, Luteinizing Hormonu (LH) ve Folikül Uyarıcı Hormonu (FSH) hipofizinin gelişmiş bir salımını uyarır. Hem LH hem de FSH, doğal testosteron üretimi için önemlidir. LH ve FSH olmadan, LH'ye daha da fazla vurgu yapıldığında, doğal testosteron üretimi olmaz.


Nolvadex'in Etkileri:


Meme kanseri hastası için, Nolvadex'in etkileri çok basittir. Östrojen hormonunun bağlanmasını engelleyerek, kanseri hayatta kalmak için gerekli olan hormonla besleyemez. Etkili olsa da, her zaman kullanılan tek bileşik değil, hatta ilk olandır. Genellikle Aromataz İnhibitörleri (AI'ler), serum östrojen seviyelerini düşürme kabiliyetine sahip oldukları için erken kullanılır. Zamanla, AI'dan Nolvadex benzeri bir SERM'ye geçiş yapılacaktır. Önleyici bir durumda, aile içinde güçlü bir meme kanseri öyküsü bulunanlar, Nolvadex tarafından erken kullanılmasını önleyebilir.


Anabolik steroid kullanıcısı için, Nolvadex'in döngü üzerindeki birincil etkisi jinekomastinin önlenmesidir. Nolvadex, su tutulmasında diğer birincil östrojenik etkinin önlenmesinde güçlü bir etkiye sahip görünmemektedir, ancak bu genellikle başka şekillerde de kontrol edilebilir. Jinekomasti korumasına gelince, bu birçok erkek için yeterli olabilir ve işi yapabilmek için ilk tercihiniz olmalı. Aksi takdirde, Arimidex (Anastrozole) veya Femara (Letrozole) gibi bir AI'ya ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, AI’ların kolesterol üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Yalnız AI’ların güçlü, olumsuz bir etkisi olduğu görülmüyor, ancak aromatize edici bir steroid ile birleştiğinde bu etkinin ortaya çıktığı görülüyor. Kolesterol AI kullanımıyla kontrol edilebilir, ancak işi başarabilirse Nolvadex benzeri bir SERM ilk tercihiniz olmalıdır. Ek bir bonus olarak, bu SERM'nin kolesterol seviyelerinizi olumlu yönde etkileyeceğini unutmayın.


Nolvadex'in nihai etkisi, anabolik steroid kullanıcısı için en değerli olanı temsil eder. Anabolik steroidlerin kullanımı doğal testosteron üretimini baskılayacaktır. Bastırma oranı kullanılan steroid (ler) e bağlı olacaktır, ancak çoğu durumda önemli olacaktır. Anabolik steroidlerin kullanımı sona erdiğinde, bireyin daha önce düşük testosteron rahatsızlığından muzdarip olmadığı ve uygunsuz uygulamalarla Hipotalamik-Pitüiter-Testiküler Eksenine (HPTA) zarar vermediği varsayıldığında, doğal testosteron üretimi yeniden başlayacaktır. Bu doğal üretim kendi başına başlayacak, ancak bir sorun var. Dönüşte bir kez doğal testosteron seviyeleriniz son derece düşük olacak ve üretim tekrar başlarken çok uzun bir süre düşük kalacaktır. Vücudun önceki yüksek doğal testosteron seviyelerini tamamen geri kazanması aylar ve aylar alacaktır. Aslında, döngünün sertliğine ve bireyin genel eğilimine bağlı olarak bir yıl veya daha fazla sürebilir. Bu, bireyin oldukça uzun bir süre düşük bir testosteron durumunda olacağı ve bir dizi rahatsız edici semptomla gelebileceği anlamına gelir. Bu durum düşük testosteron ile ilişkili tüm semptomları içerebilir. Ayrıca, testosteron seviyeleri düşük olduğunda, birey kortizol vücutta baskın hormon haline geldiğinden steroid kullanımıyla kazanılan çok sayıda kas dokusu kaybedebilir.

Bir anabolik steroid döngüsünden sonra düşük testosteron sorunları nedeniyle, çoğu erkek, anabolik steroid kullanımı sonrası Nolvadex içeren bir PCT planı uygulamak için teşvik edilir. Katı PCT planları genellikle Nolvadex'in yanı sıra SERM Clomid (Clomiphene Citrate) ve güçlü peptid hormonu HCG'yi (Human Chorionic Gonadotropin) içerir. Bu PCT planını uygulayarak, doğal testosteron üretimini büyük ölçüde teşvik edecek, kurtarma işlemini hızlandıracak ve fiziğinizi büyük ölçüde koruyacaksınız. PCT planı sona erdiğinde, popüler inanışın aksine, testosteron seviyeleriniz normal yüksek seviyelerinde durmayacak. Toplam iyileşme hala çok zaman alacaktır. Bununla birlikte, Nolvadex içeren bir PCT planı, seviyeleriniz doğal olarak yükselmeye devam ederken, uygun bedensel fonksiyon için yeterli testosteronun olmasını sağlayacaktır.


PCT planlarına atfedilen birçok performans arttırıcı sporcu var ve onlardan vazgeçmek için bir zaman var. Sadece kısa bir süre için kapalı kalacaksanız, 4-6 hafta deyin ya da tam şişirilmiş döngüler arasında düşük bir testosteron dozu ile seyahat ediyorsanız, PCT planının mantıklı bir nedeni yoktur. Bu tür senaryolar, hardcore vücut geliştirme çevrelerinde çok yaygındır, ancak çoğu anabolik steroid kullanıcısı için gerçekçi değildir. Çoğu steroid kullanıcısı çevrim dışı bir süre izin alacak ve sağlık ve refah adına bu en iyi yaklaşım. Bu durumda, PCT'yi terk etmenin mantıklı bir nedeni yoktur ve bunu uygulayanların çok daha iyi olacağını garanti edebiliriz.


Nolvadex'in Yan Etkileri:


Nolvadex kullanımının olası yan etkileri vardır, ancak bunun çoğu erkek ve kadın için çok iyi tolere edilen bir SERM olduğunu göreceğiz. Ancak, olası yan etkileri vardır ancak bunlar genellikle çok nadirdir. Çoğu erkek ilk sorunu yaşamayacak. Nolvadex'in yan etkileri kadınlarda biraz daha yaygın olacak, ancak o zaman bile bu kadar yaygın değiller. Nolvadex kullanımının olası yan etkileri şunlardır:


Vajinal Kaşıntı, kanama, akıntı veya rahatsızlık
Sıcak Flaşlar
Üzgün ​​mide
Baş ağrısı


Yukarıdakiler, Nolvadex'in en yaygın yan etkileridir. Yukarıdakilerden daha az yaygın olmasına rağmen Nolvadex'in diğer olası yan etkileri:


İsilik
Azalan Beyaz Kan Hücresi Sayımı
Endometrial Değişiklikler
Artırılmış Trigliserit Seviyeleri
Pulmoner Emboli


Nolvadex'in yan etkileri söz konusu olduğunda, gerçekte olan budur. Kuşkusuz bu etkilerin bazıları hoş gelmiyor ama yine de Nolvadex'in tüm yan etkileri oldukça nadir. Son bir not olarak, hamile olan veya hamile kalan kadınların hiçbir nedenle Nolvadex almaması gerekir. Bu kullanım potansiyel olarak gelişmekte olan çocuğa çok zarar verebilir.


Nolvadex Nasıl Kullanılır ?


Nolvadex birçok meme kanseri planında kullanılır. Erkek ve dişi tedaviyi içerebilecek altı özel meme kanseri tedavi planı vardır. Spesifik meme kanseri senaryosundan bağımsız olarak, standart Nolvadex dozları normal olarak günde iki kez 10-20 mg aralığındadır. Günde bir başlangıç ​​40 mg doz çok yaygındır. Meme kanseri bir kez ortadan kalktıktan sonra, günde 10-20 mg dozun süresiz olarak devam etmesi nadir değildir.

Anabolik steroid kullanımı sırasında östrojenik yan etki koruması amacıyla günde 10-20 mg yaygındır. Günde 20mg sizi jinekomastiden korumazsa, bir AI'ye ihtiyacınız olacaktır. Bu dozla su tutulmasını kontrol edemiyorsanız, aynı zamanda bir AI düşünmeniz gerekebilir, ancak kalorilerde, özellikle de karbonhidratlarda fazla miktarda bulunmayan sağlıklı bir diyet ile, su tutulması kontrol edilmelidir. Birçok performans sporcusu, çoğu zaman, ihtiyaç duyduklarından daha fazla yediklerinde, büyük ölçüde su tutmaları nedeniyle steroidleri yanlış bir şekilde suçluyorlar. Aşırı yeme su tutmanıza, aromatize edici steroidler eklemenize neden olur ve bu daha kötü olacaktır. Diyetinizi kontrol edin ve östrojeni SERM’ler aracılığıyla kontrol edin ve çoğu iyi olmalı. Eğer bir AI'ya ihtiyaç duyulursa ve ağır sikletlerde ve yarışma sikluslarında normalde bunlar, kolesterolün kontrol edilmesi daha da önemli hale gelir.


PCT'nin amacı için standart Nolvadex dozları normalde günde 40 mg'da başlayacaktır. Doz normalde birkaç hafta boyunca günde 40 mg'da tutulur, birkaç hafta boyunca günde 20 mg'a düşer ve daha sonra isteğe bağlı bir hafta veya günde 10 mg'da iki ile tamamlanır. Nolvadex terapinize ne zaman başladığınızı, döngünüzün nasıl biteceğini belirler. Eğer HCG dahil edilmişse, bu zamanlamayı da etkiler.


Döngünüz büyük ester bazlı anabolik steroidlerle bitiyorsa, Nolvadex'e son enjeksiyondan 2 hafta sonra başlayacaksınız.

Döngünüz tüm küçük ester bazlı anabolik steroidlerle sona ererse, Nolvadex'inize son enjeksiyondan 3 gün sonra başlayacaksınız.

Döngünüz herhangi bir büyük ester bazlı anabolik steroidle bitiyorsa, son enjeksiyonunuzdan on gün sonra HCG'ye başlayacak ve HCG tedavisi tamamlandıktan sonra Nolvadex'e başlayacaksınız.

Döngünüzün tüm küçük ester bazlı anabolik steroidlerle sona ermesi durumunda, son enjeksiyonunuzdan 3 gün sonra HCG'ye başlayacak ve HCG tedavisi tamamlandıktan sonra Nolvadex'e başlayacaksınız.