Klomen Nedir ?

Klomen.jpg

Klomen (Klomifen Sitrat), resmi olarak Seçici Östrojen Reseptör Modülatör (SERM) olarak sınıflandırılmış, etkili bir anti-östrojendir. Birçok yönden, Nolvadex'teki (Tamoxifen Citrate) popüler bir SERM'ye çok benzer. Klomen ilk kez 1970'lerin başında güçlü bir doğurganlık yardımı olarak dünya çapında ilgi gördü ve bugün hala bu amaç için kullanılıyor. Aynı zamanda anabolik steroid kullanıcıları tarafından en sık kullanılan SERM'lerden biridir. Hayır, bir anabolik steroid değildir, bazen anabolik steroidlerin neden olduğu östrojenik yan etkilerle mücadele etmek için kullanılabilir. Anabolik steroid kullanımı nedeniyle baskılanmış testosteron üretimini teşvik etmek için bir Döngü Terapisi (PCT) ilacı olarak da kullanılabilir. Klomen'in PCT kullanımı, anabolik steroid kullanıcısı için en yaygın amaç ve en faydalı kullanım noktasıdır.


Klomen İşlevleri ve Özellikleri:


Klomifen Sitrat, gonadotropin salınımını arttırma kabiliyeti nedeniyle, özellikle doğurganlık yardımcısı olarak kullanılan bir SERM'dir. Klomen, östrojenlerin Hipotalamik-Hipofiz-Yumurtalık Ekseni üzerindeki olumsuz geri bildirimlerine karşı koyma yeteneğine sahiptir. Bu, Luteinize edici Hormon (LH) ve Folikül Uyarıcı Hormonun (FSH) salınmasını önemli ölçüde arttıracaktır. Gonadotropin salınımının arttırılması, bu, yumurtanın salınmasına neden olarak gebe kalma şansını artırabilir.


Klomen ayrıca terapötik olarak kullanılabilecek güçlü anti-östrojen özellikleri de taşır, ancak anti-östrojen özellikleri en yaygın olarak anabolik steroid kullanımı ile ilişkilidir. Testosteron ve birçok testosteron türevi steroid, testosteronun aromataz enzimi ile etkileşimi yoluyla östrojene dönüşme kabiliyetine sahiptir. Östrojen seviyeleri yükseldikçe, bu jinekomasti ve aşırı su tutma neden olabilir. Ağır su tutma aynı zamanda yüksek tansiyonu da artırabilir. Anabolik steroid kullanımı sırasında Klomen ile desteklenerek, SERM östrojen reseptörlerine bağlanır ve böylece östrojen hormonunun bağlanmasını önler. Bu, jinekomasti ile mücadelede çok faydalı olabilir, çünkü Klomen reseptöre bağlandığında östrojenin meme dokusunu uyarmasını önler. Su tutma üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir, ancak serum östrojen seviyelerini aktif olarak azaltmayacağı için bazen yeterli olmaz.


Klomen ayrıca, anabolik steroid kullanımı sonrası anabolik steroid kullanıcısı için faydalı olan işlevsel özelliklere sahiptir. Özellikle, Döngü Terapisi (PCT) 'den bahsediyoruz. Erkeklerde, Klomen ayrıca daha fazla LH ve FSH salgılaması için hipofizin uyarılması yeteneğine sahiptir ve bu da daha fazla doğal testosteron üretimini teşvik edecektir. Bu, anabolik steroid kullanıcısı döngüsünden sonra oldukça faydalıdır çünkü doğal testosteron seviyeleri, anabolik steroid kullanımının neden olduğu baskılama nedeniyle çok düşük olacaktır.


Klomen'in Etkileri:


Bir doğurganlık yardımı olarak terapötik bir ortamda, Klomen'in etkileri basittir. Kadın hamile kalmakta zorlanıyor, Klomen hamile kalma şansını arttırıyor ve hamilelik gerçekleşiyor. Her zaman işe yaramıyor ve yönetim bölümündeki sürece bakacağız, ancak anlayış oranını büyük ölçüde artıracak ve oldukça başarılı.


Döngüsel steroid kullanımı için bir anti-östrojen olan Klomen, jinekomastinin kesilmesinde oldukça etkilidir. Östrojen seviyelerini düşürmeyecek veya aromatizasyon işlemini engellemeyecek, ancak çoğu durumda reseptörlere bağlanma birçok erkek için yeterli korumadır. Aslında, daha güçlü koruyucu ajanlar varken, birçok erkek, bir şans verirse Klomen gibi bir SERM'nin ne kadar iyi çalışabileceği konusunda şaşıracaktı. Daha da önemlisi, Klomen'i bu amaç için kullanırken, ayrıca, kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Anti-östrojen olsa da, Klomen aslında karaciğerde östrojen görevi görür ve bu da daha sağlıklı kolesterol seviyelerini yükseltir. Bu, anabolik steroid kullanıcısı için çok faydalı olabilir, çünkü anabolik steroid kullanımı, sağlıksız kolesterol seviyelerini arttırma konusunda ünlüdür.


Birçok erkek, özellikle de hardcore anabolik steroid kullanıcıları için Klomen östrojenik koruma için yeterli değildir. Bu durumda, Arimidex (Anastrozol) veya Femara (Letrozol) gibi bir Aromataz İnhibitörü (AI) gerekecektir. AI’lar aromataz işlemini aktif olarak inhibe eder ve serum östrojen seviyelerinin azaldığını görür. Bugüne kadar jinekomastiyle mücadelede en etkili kişilerdir ve su tutma ile mücadelede daha başarılı olurlar. Aslında, SERM’in Klomen’e benzemesi, genellikle su tutmayla mücadelede çok az şey yapıyor. Bununla birlikte, çoğu durumda, birçok performans sporcusu diyetlerini kontrol etmede daha iyi bir iş çıkarsa, su tutmayı kontrol etmede daha iyi bir iş çıkarır. Sezon dışı hacimli planlarda bunun büyümesi için fazla kalori gerekir. Bununla birlikte, birçoğu, özellikle karbonhidrat tüketimini çok ileri götürür ve bu, anabolik steroid kullanımı ile veya onsuz su tutmanıza neden olur. Aromatize edici steroidleri denkleme ekleyin ve suyun tutulması daha da büyük olacaktır. Ayrıca, AI’lar etkiliyken kolesterol üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacak, bu da bizi sadece bir aklı başında bir sonuca götürecek. Diyetinizi kontrol edin ve Jinekomastiyi Klomen benzeri bir SERM ile kontrol edebiliyorsanız, ilk tercihiniz bu olmalıdır.


Öyleyse, Klomen’in etkilerinden PCT’ye kaldık. Anabolik steroidlerle takviye yaptığımızda, bu doğal testosteron üretimini baskılayacaktır. Bastırma oranı, kullanılan steroidlere ve toplam dozu bir dereceye kadar bağlı olacaktır, ancak genel olarak önemli olacaktır. Bu nedenle çoğu erkek steroid çevrimlerinde her zaman eksojen testosteron içerecektir. Aslında, kullanılan tek steroid olması nadir değildir. Bu, bireyi döngü sırasında düşük bir testosteron durumundan koruyacaktır. Ne yazık ki, bir kez steroid kullanımı sona erdiğinde, doğal testosteron seviyeleri çok düşük olacaktır. Doğal testosteron üretimi yeniden kendi başına başlayacak, ancak seviyelerin önceki yüksek durumlarına ulaşması önemli bir zaman alacaktır. Aslında, toplam iyileşme bir ay hatta aylarca sürebilir. Ayrıca, doğal testosteron geri kazanımı, mevcut düşük testosteron koşuluna bağlı değildir ve uygunsuz anabolik steroid kullanımı yoluyla Hipotalamik-Pitüiter-Testiküler Eksen (HPTA) üzerinde ciddi bir hasar olmadığını varsaymaktadır.


Doğal testosteron seviyelerinin düşük döngü sonrası olması nedeniyle, çoğu erkek bir PCT programı uygulamak için teşvik edilir. Bu, doğal testosteron üretimini büyük ölçüde teşvik edecek ve toplam iyileşme süresini kısaltacaktır. Seviyelerinizi kendi başınıza normale döndürmez; Bunu yapabilen dünyada hiçbir PCT planı yok. Bununla birlikte, sağlam bir PCT planı, seviyeleriniz doğal olarak yükselmeye devam ederken uygun bedensel fonksiyon için yeterli testosteronun olmasını sağlayacaktır. Klomen bu amaç için mükemmel bir seçimdir ve en sık kullanılan PCT ilaçlarından biridir. Son derece başarılı PCT programları genellikle Klomen ve Nolvadex'in yanı sıra güçlü peptit hormonu HCG'yi (İnsan Koryonik Gonadotropin) içerecektir.


Klomen tedavisini döngü veya herhangi bir PCT planından sonra bırakan ve uzun süre döngü dışı kalacak olan kişiler, uzun bir süre boyunca düşük bir testosteron durumunda kalacaklardır. Bu sadece son derece sağlıksız bir durum değil aynı zamanda tüm geleneksel düşük testosteron semptomları ile gelebilir. Birçoğu kortizol seviyelerinin testosteron seviyeleri düşük olduğu için büyük ölçüde arttığını ve bunun sonucunda vücut yağlarının yükseldiğini ve güç ve kas kütlesinin azaldığını görecektir. 8 hafta veya daha uzun bir süre boyunca kapalı kalacaksanız, bir PCT programına katılmanız için bir neden yoktur. Eğer 8 haftadan daha az bir süre kapalı kalmaya devam edecekseniz ya da hardcore vücut geliştirme çevrelerinde çok yaygın olan düşük miktarda eksojen testosteron köprüsüyle köprülenecekseniz, PCT'nin üretkenlik yapacağı tek zaman budur.


Klomen'in Yan Etkileri:


Klomen, piyasadaki en iyi tolere edilmiş SERM'lerden ve anti-östrojenlerden biridir ve bu hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. Çok yüksek bir tolerans eşiği taşır, ancak Klomen'in yan etkileri vardır ve mümkündür. Ancak “mümkün” anahtar kelime ve çok önemli bir kelimedir. Anabolik steroidler, anabolik steroid kullanıcıları tarafından kullanılan steroidal olmayan maddelerin yanı sıra tartışıldığı zaman, birçoğunun, yan etkilerinin ima edilmekten zevk aldığı görülmektedir. Durum bu değil; Aslında, çoğu Klomen yan etkisini ücretsiz kullanabilmelidir.


Klomen'in olası yan etkileri söz konusu olduğunda, çoğu kişinin oldukça nadir olduğunu göreceğiz. SERM'i doğurganlık yardımı olarak kullanan bazı kadınlar yumurtalıkta genişleme yaşadılar, ancak yine de bu çok nadir. Klomen kullanımının diğer olası yan etkileri şunlardır:


Baş ağrısı
Mide bulantısı
Sıcak Flaşlar
Rahim Kanaması (çok nadir)
Meme rahatsızlığı


Klomen'in yan etkileri, olası görme bozukluklarını içerdiği için de iyi bir şekilde not edilmiştir. Veriler, Klomen kullananların yaklaşık% 1,5'inin normalde bulanık veya puslu görme şeklinde bir tür görsel rahatsızlık yaşayabileceğini göstermektedir. Bu meydana gelirse, kullanım durdurulmalı ve alternatif ilaçlar incelenmelidir. Çoğu durumda, kullanım durduktan sonra görme kısa sürede normale döner. Bununla birlikte, kesilmeden sonra iyileşmeyen yıllar süren görsel rahatsızlıkların yaşandığı birkaç vaka bildirilmiştir. Normalde, bu gibi durumlar uzun vadeli ve aşırı yüksek doz kullanımına bağlanmıştır. Yine, görme bozuklukları olursa, derhal kullanmayı bırakın ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için başka bir SERM seçin.


Klomen'in yan etkileri hakkında son bir notta, bazılarında sivilce olabilir. SERM PCT programının bir parçası olarak kullanıldığında, bu en yaygın görünmektedir. Bu durumda, soruna neden olan aslında SERM değil, şu anda üretilmekte olan yüksek doğal testosteron akınıdır. Birçoğunun bir sorunu olmamalıdır, ancak zaten sivilceye karşı genetik olarak hassas olanlar sırtlarında, omuzlarında veya göğsünde birkaç sivilce görünmesini sağlayabilir.


Klomen Nasıl Kullanılır ?


Doğurganlık yardımı amacıyla, Klomen dozları normalde günde 50 mg olacaktır. Süreç çok basittir; Adet döngüsüne beş gün, her gün beş gün boyunca günde bir kez 50mg günlük doz uygulanır. Bu, hamile kalmayla sonuçlanmazsa, doz bazen günde 100 mg'a çıkarılır. Bu döngü, kadının adet döngüsü boyunca gebe olana kadar 5-6 kez tekrarlanacaktır. Gebe kalma, 5-6 tedavi döngüsünden sonra gerçekleşmezse, alternatif tedavilerin incelenmesi gerekecektir.


Anabolik steroid kullanıcısı için, döngü östrojenik koruması için standart Klomen dozları, normalde, döngü süresi boyunca günde 50 mg olacaktır. Bu işe yaramazsa, Klomen'in işe yaramadığı muhtemeldir. Bu, ihtiyacınız olan korumayı sağlamazsa, çoğu çevrimsel koruma için SERM Nolvadex ile daha büyük başarılar bildirdiğini unutmayın. Ancak, Arimidex gibi bir AI'ya çok iyi ihtiyacınız olabilir.


Öyleyse PCT Klomen kullanımına bıraktık. Standart PCT Klomen dozları normalde 1-2 hafta boyunca günde 100-150mg'da başlayacaktır. Buradan itibaren doz 1-2 hafta boyunca günde 50-100mg'ye düşecek ve günde 50mg'de 1-2 hafta ile bitecektir. Total Klomen tedavisi 4-6 hafta sürmeli, bu nedenle dozlama toplam programa göre yapılmalı ve dikkate alınmalıdır. Çoğu, Nolvadex ve HCG dahil olmak üzere PCT kurtarma işlemlerinde çok daha başarılı olacak. Klomen PCT kullanımını planlarken zamanlama da önemlidir ve bu zamanlama faktörü HCG'nin dahil edilmesine bağlı olarak değişecektir:


Döngünüz büyük ester bazlı anabolik steroidlerle bitiyorsa, Klomen'e son enjeksiyondan 2 hafta sonra başlayacaksınız.

Döngünüz tüm küçük ester bazlı anabolik steroidlerle bitiyorsa, Klomen'inize son enjeksiyondan 3 gün sonra başlayacaksınız.

Döngünüz büyük ester bazlı anabolik steroidlerle bitiyorsa, son enjeksiyonunuzdan on gün sonra HCG'ye başlayacak ve HCG tedavisi tamamlandıktan sonra Klomen'e başlayacaksınız.

Döngünüzün tüm küçük ester bazlı anabolik steroidlerle bitmesi durumunda, son enjeksiyondan 3 gün sonra HCG'ye başlayacak ve HCG tedavisi tamamlandıktan sonra Klomen'e başlayacaksınız.