Femara Nedir ?

Femara.jpg

Letrozol, Aromatase Inhibitor (AI) familyasının östrojen karşıtıdır ve tüm AI'lar için en güçlü ve en etkili olanlardan biridir. Aslında, kimi zaman etiket dışı kullanım için kullanıldığında bazılarının kullanması için gücü çok fazladır. Letrozole ilk olarak 1997 yılında ABD FDA onayını aldı ve Novartis aracılığıyla Femara markası altında pazara isabet etti. Her ne kadar Femara AI’nın egemen ticari markası olsa da, çoğu AI’nın aksine, genel olarak Letrozole kimyasal ismi ile hakim marka isminden çok daha fazla bilinen tek kişidir.


Letrozol ilk olarak menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri ile mücadele amacıyla geliştirilmiştir. Aslında, Arimidex'teki (Anastrozol) popüler AI ile neredeyse aynı olduğu ispatlanacaktı. Meme kanseri tedavisi için tasarlanmış olmasına rağmen, birçok AI’da olduğu gibi, anabolik steroid kullanıcıları arasında hoş karşılanan bir ev buldu. Letrozol, steroid kullanımı sırasında olası östrojenik yan etkilerle mücadele etmek için steroid kullanıcıları arasında en yaygın kullanılan anti-östrojenlerden biridir. Bu bakımdan bir anti-östrojen kadar etkilidir ki, birçok anabolik steroid, Letrozol ile jinekomasti semptomlarını etkili bir şekilde tersine çevirmiştir.


Letrozole Fonksiyonları ve Özellikleri:

Letrozol, sırasıyla östrojen üretiminden sorumlu olan aromataz enzimini bloke etme amacına sahip bir AI'dir. Östrojen üretimini inhibe ederek, bu vücuttaki toplam serum östrojen seviyelerini düşürür. Bu meme kanseri hastası için östrojen hormonunu sık sık besleyen bu kanser temelinde faydalı olacaktır. Anabolik steroid kullanıcısı için faydalı olacaktır, çünkü aşırı östrojen sıklıkla anabolik steroid kullanımının en sık ilişkili yan etkilerinden bazılarına yol açar.


Letrozol ayrıca, Luteinizing Hormon (LH) ve Follicle Stimulating Hormon'daki (FSH) bir artışla doğal testosteron üretimini artırma yeteneğini de taşır. Düşük testosteron koşullarını tedavi ettiği bilinen Letro'yu seçen doktorlar var, ancak bu normalde tercih edilen tedavi yöntemi değildir. Hiç kuşkusuz, düşük testosteron tedavisi söz konusu olduğunda, eksojen testosteron genellikle mantıklı olan tek şeydir. Bununla birlikte, Letrozol, olası yan etkilerle mücadele etmek için dış testosteron ile birlikte böyle bir planda faydalı olabilir. Bunu etkiler bölümünde ele alacağız.


Letrozolün Etkileri:


Anti-östrojen olarak letrozol, meme kanseri hastaları için son derece faydalıdır. Birçok meme kanseri türü aktif olarak östrojen hormonunu besler. Vücuttaki dolaşımdaki östrojen miktarını azaltan östrojen üretimini inhibe ederek, bunun kanseri aç bırakma kabiliyeti vardır. Nolvadex yıllarca bu amaç için tercih edilen tedavi şekliydi. Nolvadex aktif olarak östrojen reseptörüne bağlanır, böylece östrojenin bağlanmasını önler. Ancak üretimi engellemez veya düşürmez. Nolvadex, meme kanseri tedavi planlarında hala son derece değerlidir, ancak çoğu durumda, özellikle aşırı durumlarda, AI’ları ilk kullanmaya başlamıştır. Kanser remisyona girdiğinde, bu aşamada Nolvadex benzeri bir SERM, kanserin yeniden ortaya çıkmasına karşı koruma amacıyla AI'nın yerini alabilir.


Anabolik steroid kullanıcısı için, Letrozol tarafından sağlanan aynı anti-östrojenik etki, müthiş faydalıdır. Birçok anabolik steroid, testosteronun aromataz enzimi ile etkileşimi nedeniyle östrojen seviyelerini yükseltir. Östrojen seviyeleri yükseldikçe, bu jinekomasti ve aşırı su tutma neden olabilir. Su tutma şiddetli hale gelirse, bu da yüksek tansiyonu arttırabilir. Birçok anabolik steroid aromatize etme ve östrojende bir artışı teşvik etme kabiliyetine sahip olsa da, tüm anabolik steroidler bu yeteneği taşımaz. Bununla birlikte, birçok yaygın steroid Methandrostenolone (Dianabol) ve tüm testosteron formlarını içeren bu kabiliyeti taşır. Nandrolone (Deca Durabolin, Durabolin, NPP, vb.) Ve Boldenone (Equipoise) hormonu da bir dereceye kadar aromatize etme özelliğini taşır. Nandrolone, yaklaşık% 20 oranında testosteron ve Boldenone oranında yaklaşık% 50 oranında aromatize olacaktır. Her ikisi de testosterondan daha az aromatize olurken, östrojenik ilişkili yan etkileri teşvik etmek yeterlidir. Nandrolone ile olasılık güçlü bir progestin niteliği taşıdığından dolayı artar. Progesteron östrojenik mekanizmayı uyarabilme yeteneğine sahiptir ve jinekomastiye neden olabilir. AI’lar Letrozole gibi, yukarıda belirtilen tüm steroidleri kullanırken faydalı olabilir.


Letrozol'ün aromatize edici anabolik steroidler içeren bir döngüye dahil edilmesi, bu östrojenik ilişkili yan etkileri önleyebilir. Bu, bireyi jinekomastiden ve su tutmasından koruyacaktır. Ayrıca, birçok steroid aromatizasyona rağmen yüksek tansiyonu arttırsa da, bir AI su tutma suçlu olduğunda bireyin şansını artıracaktır. Aşırı su tutma özelliği, steroid kullanıcıları arasında yüksek tansiyonun bir numaralı nedenidir.

İnkar edilemez bir şekilde, AI’lar Letrozole gibi, östrojenik yan etkilerle mücadelede en etkili araç. Bununla birlikte, kolesterol üzerinde de olumsuz etkileri olabilir. Yalnız AI’ların kolesterol üzerinde güçlü ve olumsuz bir etkisi olduğu görülmüyor, ancak testosteron gibi aromatize edici bir steroid ile birleştiğinde, ters kolesterol etkisi artar. Bu nedenle birçoğu SERM’nin Tamoxifen Citrate (Nolvadex) gibi östrojen korumada ilk tercihi olması gerektiğini görecek. SERM’ler kolesterolü olumsuz etkilemeyecek; Aslında, SERM’ler östrojen karşıtı olsa da, aktif olarak karaciğerde östrojen olarak hareket eder ve daha sağlıklı kolesterol seviyelerini yükseltir. Buna yan etki bölümünde daha detaylı olarak bakacağız ve Letrozol, olumsuz bir kolesterol etkisi olmadan kullanılabilse de, sizin için biraz çaba sarf edecektir.


Doğal testosteron üretimini destekleme kabiliyetine sahip olan Letrozole, Döngü Terapisi (PCT) planları için genellikle çekici bir seçimdir. Bu aynı zamanda düşük testosteron tedavisi için cazip gelmesine neden olabilir, ancak çoğu zaman yeterli değildir. Bununla birlikte, PCT amaçları için etkili olsa da, genellikle tavsiye edilmez. PCT'nin temel amacı, Letrozole'nin çok iyi yapabildiği doğal testosteron üretimini teşvik etmektir. Bununla birlikte, PCT'nin amacının bir kısmı da ciddi şekilde bastırılmış östrojen seviyeleri ile zor olacak normalizasyondur. Östrojen daha güçlü bir bağışıklık sistemini ve daha sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklediği için önemli bir hormondur. Anabolik steroid kullanıcısı için, PCT için en iyi bahis, doğal testosteron üretim ihtiyaçları için SERM’lere bağlı kalmaktır.


Letrozolun Yan Etkileri:


Letrozol'ün yan etkileri geniş bir genişliği kapsayacak ve Arimidex'e çok benzeyecek. Hem zayıflık hem de yorgunluk, Letrozol kullanımının en sık görülen yan etkilerinden ikisidir. Ancak, anabolik steroid kullanıcısı için bu normalde bir sorun olmayacaktır. Anabolik steroidlerin kullanımı, östrojen baskılaması çok fazla alınmadığı sürece bu durumları önlemelidir. Bunun istisnası, zor bir vücut geliştirme yarışması hazırlık döngüsü sırasında kullanımı olacaktır. Sert bir vücut geliştirme diyeti sırasında, birey aşırı derecede yoğun antrenman ve çok düşük kalorili alım nedeniyle diyetinin sonunda normal olarak çok zayıf ve halsiz kalacaktır. Muhtemel enerji konularının ötesinde, Letrozol kullanımının en sık görülen yan etkileri şunlardır:


Baş ağrısı
Yüksek tansiyon
Sıcak Flaşlar
Eklem ağrısı
Depresyon


Letrozol'ün ayrıca osteoporoz riskini artırabilecek olan kemik mineral içeriğini belirgin şekilde azaltma kabiliyetine sahip olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, çoğu steroid kemik mineral içeriğini bir dereceye kadar, özellikle Nandrolone kadar artırabildiğinden, anabolik steroid için büyük bir risk olmamalıdır. Tüm ilaçlar ve vücudumuza yaptığımız her şeyde olduğu gibi, Letrozol'ün yan etkileri büyük oranda mümkün olacak ve garanti edilmeyecek. Hepimiz farklıyız ve değişen maddelere farklı tepkiler veriyoruz. Bu akılda tutulması gereken bir şeydir ve Letrozol'ün yan etkilerinin üstesinden gelemeyecek kadar fazla olduğu kanıtlanırsa, alternatif ilaçlara bakılmalıdır.


Letrozol'ün son yan etkisi, kolesterolü çevreler, özellikle HDL kolesterolünde bir azalma. Tek başına güçlü ve istatistiksel bir etkiye sahip görünmüyor, ancak anabolik steroid kullanıcısı için bu bir endişe olabilir. Birçok anabolik steroid zaten kolesterolü olumsuz yönde etkileme yeteneğine sahiptir ve bir AI ile birleştiğinde büyük ölçüde tükenmiş görünmektedir. Çalışmalar, testosteronun terapötik dozlarının kolesterol üzerinde çok az olumsuz etkiye sahip olduğunu ancak aynı dozların, bir AI ile birleştirildiğinde HDL kolesterolünü% 25'e kadar bastırabileceğini göstermiştir. Testosteron suprafizyolojik düzeyde uygulandığında, normal olarak minimal HDL baskılanması beklenir. Aynı dozlama seviyesi AI verileriyle birleştirildiğinde, HDL kolesterolün% 20 veya daha fazla baskılanmasının çok gerçek bir olasılık olduğunu göstermektedir.


Kolesterol üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, özellikle anabolik steroid kullanıcısı için, kolesterol dostu bir yaşam tarzı zorunlu hale gelir. Sağlıklı bir yaşam tarzı diyetinizde büyük ölçüde değişecektir. Basit şekerler ve doymuş yağlar sınırlandırılmalı ve omega yağ asitleri diyetinizin büyük bir bölümünü oluşturmalıdır. Günlük balık yağı takviyesi önerilir. Birçoğu ayrıca yararlı olacak bir kolesterol antioksidan takviyesi de bulabilir. Ayrıca, rutininize bol miktarda kardiyovasküler aktivite uygulamak çok önemlidir. Bir tür günlük kardiyovasküler aktivite önerilmektedir.

Potansiyel kolesterol sorunları nedeniyle, birçok anabolik steroid kullanıcısının, mümkün olduğunda östrojenik yan etkilerle mücadele etmek için SERM’leri kullanması gerekecektir. SERM’ler işleri her zaman tamamlamayacak, ancak çalışabilirler ve birçok steroid kullanıcısının düşündüğünden çok daha iyi çalışırlar. Bir AI gerekliyse, bazıları, AI'nizle birlikte günde 10mg günlük Nolvadex dozunun, SERM’in daha sağlıklı kolesterol seviyelerini aktif olarak arttırmasından dolayı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü.


Letrozol Nasıl Kullanılır ?


Meme kanseri tedavisinde standart Letrozol dozu normalde günde 2.5 mg olacaktır. Bu aşırı derecede güçlü bir dozdur ve normal olarak kanser azalıncaya kadar uygulanır. Çoğu durumda, remisyon noktasında hasta önleyici bir tedavi planı senaryosunda Letrozol'den Nolvadex'e geçiş yapacaktır.


Anabolik steroid kullanıcısı için, Letrozol dozları normalde çok daha düşük olacaktır. Anabolik steroidlerin kullanımıyla bile, 2.5mg'lik bir doz normalde çok yüksek olacaktır ve potansiyel olarak enerji bireyini tahliye edebilir; Aslında, neredeyse garantilidir. Böyle bir doz için yapabileceğimiz tek istisna, erken jinekomasti semptomlarıyla mücadele etmek olacaktır. Belirtiler günde 2.5 mg bir dozda 7-14 gün göstermeye başlarsa, belirtileri tersine çevirebilir. Semptomlar solmaya başladığında, birey daha yönetilebilir bir doza doygun hale gelmeli ve onu döngünün geri kalanında tutabilmelidir. Bu işe yaramazsa, semptomların çare olarak kabul edilmiş olması iyi bir şanstır. Bu olduğunda, jinekomastiyi giderecek tek şey ameliyat. Standart östrojenik ile ilgili koruma için, çoğu erkek her gün 0.5-1 mg, fazlasıyla yeterli olacaktır. Düşük testosteron tedavi planlarında anti-östrojen olarak kullanıldığında, daha da az gerekebilir. Rekabetçi vücut geliştirmeci için, yarışmadan önceki 7-14 gün boyunca, gösteriye giden günde 1 mg tam bir katı olabilir ve kuruluk ve daha sıkı bir görünüm için çok yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bu, çoğu zaman sert olabileceği için uzun bir süre korumak istediği bir doz değildir.