Aromasin Nedir ?

Aromasin.jpg

Exemestane, en yaygın olarak Aromasin olarak bilinen bir steroidal Aromataz İnhibitörüdür (AI). Aslında, Aromasin markası, Exjoestane AI'nın Upjohn'un ürün üzerinde sahip olduğu sıkı patenti nedeniyle tek ilaç sınıfı markasıdır. İlaç devi tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmesine rağmen, Aromasin dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur.


Aromasin, 1999'da birkaç ay önce FDA onayını aldıktan kısa bir süre sonra 2000 yılında ABD pazarında piyasaya sürüldü. Çoğu AI’de olduğu gibi kullanımın birincil amacı menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri ile mücadele etmek olacaktır. Kısa bir süre sonra, AI östrojenik yan etkilere karşı koruma yeteneği nedeniyle anabolik steroid kullanıcıları arasında popülerlik kazanmaya başlayacaktır. Bu eylem, Arimidex (Anastrozole) ve Femara'daki (Letrozole) eski ve popüler AI’lara çok benzer. Steroid kullanıcıları arasında, Döngü Terapisi (PCT) planlarında da oldukça fazla popülerlik kazanacaktır. Bu popülerliği kazanan ilk AI değildi, ancak bu amaç için çoğu AI’dan biraz daha avantajlı olduğunu kanıtladı.

Aromasin Fonksiyonları ve Özellikleri:


Aromasin resmen steroidal intihar Aromataz İnhibitörü olarak sınıflandırılır ve testosteronun östrojene üretimi veya dönüşümünden sorumlu olan aromataz enzimini inhibe etme kabiliyetine sahiptir. Aromasin, östrojen üretimini engelleyen ve böylece vücudun serum östrojen seviyelerini düşüren aromatizasyonu bloke etme kabiliyetine sahiptir. Bu, meme kanseri hastaları için, meme kanseri sıklıkla östrojen hormonunu beslediğinden, hastalar için faydalı olacağını ispatlayacaktır. Aynı zamanda anabolik steroid kullanıcısı için yararlı olacağını ispat edecektir.


Birçok anabolik steroid, aromataz işleminden ötürü östrojen seviyelerini, özellikle de testosteronun östrojene dönüşümünü arttırma yeteneğine sahiptir. Bu jinekomasti ve su tutma yol açabilir. Aşırı su tutma, şiddetli hale geldiğinde yüksek tansiyonu da artırabilir. Güçlü bir östrojenik yapı taşımayan steroidler, progestinli bir yapı taşıyorlarsa, özellikle de jinekomasti gibi bu etkilere neden olabilir. En önemli örnek Nandrolone olacaktır, ki bu aromatize olurken bunu sadece% 20 oranında testosteron oranında yapar. Bununla birlikte, aynı zamanda güçlü bir progestin niteliği taşır ve progesteronun, meme dokusundaki östrojenik mekanizmayı uyarma kabiliyetini taşıdığı iyi kaydedilmiştir. Anabolik steroidlerin kullanımı sırasında Aromasin uygulanarak, bu aromataz işlemini engeller, östrojen seviyelerini düşürür ve bireyi östrojenik yan etkilerinden korur. Aromasin ne kadar etkilidir? Ürün ortalama olarak serum östrojen seviyelerini% 85 oranında düşürme kabiliyetine sahip olduğunu iddia ediyor.


Aromasin ayrıca doğal testosteron üretimini stimüle etme kabiliyetine sahiptir, bu yüzden bazılarının PCT'lerine dahil etmelerinin nedeni tam da budur. Arimidex ve Letrozol gibi, Aromasin de, doğal testosteron üretimi için gerekli olan iki hormon olan Luteinizing Hormon (LH) ve Follicle Stimulating Hormon (FSH) salgılaması için hipofizi uyaracaktır. Diğer ortak AI’ların bu özelliği paylaşmasına rağmen, Aromasin’in hafif bir androjenik etki ve İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1 (IGF-1) üretimini arttırma kabiliyetine sahip olduğu gösterilmiştir. Bu, başka hiçbir AI'nın taşımayı iddia edemediği bir özelliktir. PCT sırasında Aromasin kullanarak, birey iyileşme için gerekli olan istenen testosteron artışını alır, ancak IGF-1 artışı ile daha güçlü bir anabolik atmosfer oluşturur. Bu, bazı steroid kullanıcıları tarafından, kullanım sırasında yağsız dokularını daha fazla koruma kabiliyeti kazanma potansiyeline sahip olabileceği için faydalı olarak kabul edilir. Ancak, Aromasin'in PCT ile ilgili olarak doğrudan etkilerine baktığımızda, PCT kullanımının bu olumlu etkilere rağmen normalde önerilmediğini göreceğiz.


Aromasinin Etkileri:


Terapötik bir ortamda, aromataz enzimini bloke ederek, Aromasin, kanserin hayatta kalmak için gerekli olan hormonu beslemesini aktif olarak yasaklar. Bu amaç için oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır, ancak yalnızca Seçici Östrojen Reseptör Modülatörünün (SERM) Nolvadex (Tamoxifen Citrate) kullanımı başarısız olduktan sonra. Etkili olmakla birlikte, bu amaç için Arimidex kadar yaygın olarak kullanılmaz, çünkü Arimidex, meme kanseri tedavisinde yalnızca menopoz sonrası kadınlar arasında değil, bir dizi meme kanseri senaryosunda da birincil AI olarak kendisini korur.

Sonra anabolik steroid kullanıcısı için bir anti-östrojen olarak Aromasin var. Fonksiyonlarını ve özelliklerini anlayarak Aromasin'in bu konudaki etkilerini zaten anlamalısınız. Aşırı östrojen seviyeleri jinekomasti ve su tutma ve ikincil bir sorun olarak muhtemelen yüksek tansiyon teşvik edebilir. Bununla birlikte, bu tür etkilerin tüm anabolik steroidlerle mümkün olmadığını, öncelikle östrojenik bir yapı taşıması, bu tür etkilere yol açması veya bir progesteron yapısını taşıması için aromatize edebilmesi gerektiğini unutmayın. Testosteron birincil aromatize edici steroiddir, ancak Dianabol gibi testosteron kaynaklı steroidler de güçlü östrojenik etki sağlayabilir. Sonra Boldenone (Equipoise) hormonuna sahibiz ve testosteron oranında sadece% 50 oranında aromatize olurken, bu hala bazılarında östrojen birikmesine neden olmak için yeterli. Sonunda, 19-nortestosteron (19-nor) anabolik steroidle ayrıldık. 19 ya da bileşikler öncelikle Nandrolone ve Trenbolone formlarını içerecektir. Tartışıldığı gibi, Nandrolone testosteron oranını% 20 aromatize eder, ancak aynı zamanda çok güçlü bir progestin niteliği taşır. Bu birçok erkekte oldukça fazla miktarda östrojenik aktivite sağlayabilir. Trenbolone'a gelince, hiç aromatize olmuyor, ancak orta derecede güçlü progestin yapısı, jinekomastiyi bireyin duyarlılığına bağlı olarak bir olasılık haline getirebilir. Kullanım aromatize edici bir steroid ile birleştirildiğinde, bu jinekomasti olasılığını büyük ölçüde artıracaktır. Söz konusu steroidden bağımsız olarak, Aromasin östrojenik etkilerden koruma sağlayabilir.


Önemli bir not: Aromasin, östrojene dönüşmediklerinden dihidrotestosteron (DHT) türevli anabolik steroidler üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayacaktır. Bu tür steroidler jinekomasti veya aşırı su tutulmasına yol açamaz; bu imkansız. Bunun istisnası Anadrol (Oxymetholone) olurken, bir DHT türevi, onunla birlikte güçlü bir östrojenik yapı taşır. Bununla birlikte, östrojenik etki mevcutken, hormon aromatize olmaz, yani Aromasinin inhibe edeceği bir aromatizasyon yoktur. AI kullanımı, Anadrol'un östrojenliğini etkilemeyecektir. Böyle bir steroidden korunmak için, bireyin östrojenik mekanizmanın aktivasyonunu inhibe etmesi gerekecektir ve bu SERM’yi ilk savunma hattı yapacaktır.


Aromasinin nihai etkileri PCT planında kullanımını çevreler. Anabolik steroidlerin kullanımı nedeniyle doğal testosteron üretimi baskılanır. Bastırma oranı, kullanılan steroidlere ve toplam dozlara bir dereceye kadar bağlı olacaktır, ancak yine de, doğal üretim bastırılacaktır. Çoğu erkek steroid kullanıcısına, vücutlarının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar testosteron bulunduğundan emin olmak için tüm döngülerine eksojen testosteron eklemeleri önerilir. Bu, çoğu erkek için bir sorun olmayacaktır çünkü testosteron normalde bir döngüdeki baz steroiddir. Baz steroid olarak kullanılmazsa, birey baskılama ile mücadele etmek için gerekli olan minimum miktarı vermesini sağlamalıdır.


Steroidlerin döngüsü sona erdiğinde, eksojen testosteron, döngüdeyken bireyi korurken, döngünün sonunda doğal üretim hala baskılanır. Tüm eksojen hormonlar sistemi temizledikten sonra doğal üretime tekrar başlanacak, ancak önceki seviyelerinize geri dönmeniz döngü öncesi zaman alacaktır. Aslında, bu dönemde başka hiçbir anabolik steroid kullanılmadığı varsayılarak potansiyel olarak bir yıl kadar sürebilir. Bir PCT planı uygulayarak, doğal testosteron üretimini teşvik ederiz, toplam iyileşme süresini kısaltır ve uygun bedensel fonksiyonlar için yeterli testosteronun olmasını sağlarız. Bu, toplam seviyelerimizi doğal olarak önceki yüksek durumlarına getirmiyor, ancak toparlanmayı hızlandırıyor ve düşük bir testosteron durumunda çok fazla zaman harcamamamızı sağlıyor. Sadece düşük testosteron durumu son derece sağlıksız ve olası birçok semptom nedeniyle rahatsız edici olmakla kalmaz, döngüde kazanılan yağsız dokunun da yok olduğunu görebilir. Düşük testosteron aşaması sırasında, kortizolün vücutta baskın hale gelmesi kolaydır, bu da kas dokusunu tahrip eder ve yağ kazancını arttırır.


Son derece güçlü bir doğal testosteron uyarıcı özellik taşıyan güçlü bir PCT ve Aromasin'e ihtiyaç duyması nedeniyle bu, bu amaç için çok çekici hale getirmektedir. Hafif androjenik yapısı ve IGF-1'in makul derecede terfi ettirilmesi nedeniyle bu daha da caziptir. Bununla birlikte, anti-östrojen olan Aromasin'in birincil amacını göz önünde bulundurmalıyız. Yüksek östrojen seviyeleri sorunlu olabilir, ancak hormon vücudumuzun sağlığı için hala gereklidir. Uygun bir bağışıklık sisteminin yanı sıra sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasında da önemlidir. Ardından, kısmen doğal testosteron üretimini teşvik etmek için tasarlanan PCT'yi düşünün, ancak genel olarak ana nokta vücudu normalleştirmek. Düşük östrojen seviyeleri ile normalleşemeyiz. Sadece testosteron üretimini teşvik etmekle kalmayıp genel normalleşmeyi teşvik eden uygun bir PCT için, SERM’ler her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

Aromasinin Yan Etkileri:


Aromasinin olası yan etkileri, Arimidex ve Letrozole'deki birincil AI'lara çok benzer. AI kullanan birçok kişi genellikle yorgunluk ve halsizlik bildirmektedir, ancak bu genellikle anabolik steroid kullanıcısı için bir sorun değildir. Bunun istisnası, bir vücut geliştirme yarışmasına hazırlık gibi zorlu bir kesme döngüsünün ortasında olan steroid kullanıcısı olacaktır. Birçok vücut geliştirmeci bu dönemde sıklıkla güçlü bir uyuşukluk olduğunu bildirmektedir; bu durum yoğun beslenme ve çoğu zaman inanılmaz miktarda kardiyo nedeniyle şaşırtıcı değildir. Ancak, genellikle Aromasin benzeri bir AI kullanımıyla büyütülür. Genel olarak, Aromasin'in birincil olası yan etkileri şunlardır:


Zayıflık veya yorgunluk
Baş ağrısı
Sıcak Flaşlar
Yüksek tansiyon
Eklem ağrısı
Depresyon (nadir)
Bulantı ve / veya Kusma (nadir)


Yukarıdakiler, Aromasinin birincil olası yan etkilerini temsil etse de, çalışmalar AI’nın kemik mineral içeriğini azaltma kabiliyetine sahip olabileceğini göstermiştir, bu da bireyin osteoporoz riskini artırabilir. Çoğu steroid kullanıcısı için büyük bir endişe olmamalıdır, çünkü birçok steroid aslında kemik mineral içeriğini büyük ölçüde artırabilir. Ne olursa olsun, Aromasin’in yan etkilerine bakarken, büyük olasılıkla etrafta dolanırken genel şans, bireyin doğasını kuşatır. Farklı ilaçlara ve hormonlara hepimiz farklı tepkiler veriyoruz. Bu, AI’nın Aromasin gibi olduğunu ve dünyadaki karşı ilaç tedavisinin sonuncusundaki her şeyi içerir ve hatta yediğimiz yiyeceklerin çoğu için de geçerlidir.


Aromasinin nihai yan etkisi kolesterol etrafında dönecektir. Aromasin, tüm AI'ler gibi, kolesterol seviyelerini de olumsuz yönde çarpıtma özelliğine sahiptir. Tek başına bu kabiliyeti önemli düzeyde taşıdığı görünmüyor, ancak aromatize edici bir steroid verisiyle birleştirildiğinde aslında önemli hale gelebileceğini gösteriyor. Çoğu anabolik steroidin kolesterol seviyelerini olumsuz yönde etkileme kabiliyetine sahip olması nedeniyle, steroid kullanıcısı için endişe konusu olabilir. Bu, birçok steroid kullanıcısının dikkatini çok az verdiği bir konudur. Birçoğu sivilce, olası saç dökülmesi ve su tutması gibi olası görsel yan etkiler konusunda çok daha fazla endişe duyuyor, ancak bunlar gerçekten de önemli değil. Kolesterol, bu bir endişe konusudur ve sağlıklı bir yetişkinin uygun kolesterol seviyelerini korumak ve anabolik steroidler kullanmak çok mümkün olsa da, biraz çaba sarf eder ve dikkatinize layık olur.


Eldeki zor verilere bakıldığında, testosteronun düşük testosteron tedavisinde olduğu gibi terapötik bir seviyede kullanılmasının kolesterol düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak hiçbir olumsuz etki yaratmayacağını bulduk. Bununla birlikte, aynı veriler aynı seviyede testosteronun Aromasin benzeri bir AI ile birleştirildiğinde, HDL kolesterolün% 25 kadar azaltılabileceğini veya baskılanabileceğini göstermektedir. O zaman HDL kolesterolü üzerinde ılımlı bir etkiye sahip olacak olan performans seviyesi dozlarımız var, ancak bir kez daha bu bir AI kullanımı ile azaltılmaktadır.


Kolesterol üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerden dolayı, Aromasin ve diğer AI’ler yalnızca gerektiğinde kullanılmalıdır. Birçok anabolik steroid kullanıcısı AI’lara yoğun bir şekilde güveniyor ve bu bir hata. AI olmadan östrojenik yan etkilerden kaçınmak mümkündür. Her zaman mümkün değildir, ancak mümkün olduğunda bundan kaçınılmalıdır. Pek çoğu, ihtiyaç duydukları tüm korumayı sağlamak için SERM’lerin Nolvadex’e benzer olduğunu görecek. Bir SERM aromatizasyonu inhibe etmez veya serum östrojen seviyelerini düşürmez, ancak reseptörlere bağlanır ve östrojenin bağlanmasını önler. Bu, jinekomastinin önlenmesinde çok yardımcı olabilir. Bir dereceye kadar su tutmasına yardımcı olabilir, ancak çoğu erkek için yeterli değildir. Bununla birlikte, çoğu erkek diyetlerini kontrol etmede daha iyi bir iş çıkarsa, su tutmayı kontrol etmek için çok şey yapabileceklerini görecektir. Aşırı kalori büyümesi için gereklidir, ancak aşırı ağır olduğunda bu su tutmaya neden olur. Bu aşırı karbonhidratlarla her şeyden çok daha fazla geçerli olacak ve anabolik steroidlerin kullanımıyla ya da kullanmadan doğru kalacaktır. Birey, bol miktarda kalori tüketiyorsa ve karışıma aromatize edici bir steroid ekliyorsa, bu yalnızca sorunu alevlendirir. Ayrıca, büyüme için fazla kalorilerin gerekli olduğu halde normalde bunun sadece bakımın üzerinde hafif bir artış gerektirdiğini unutmayın. Toplam artış, bir erkekten diğerine ihtiyacına bağlı olarak değişecektir, ancak nadiren çoğu insanın yaptığı kadar bol miktarda bulunur. Diyetinizi ve karbonhidrat alımınızı kontrol edin; su tutmayı kontrol etmek için çok şey yapacaksınız.

SERM’ler çok fazla koruma sunsa da, bazıları hala AI’lara ihtiyaç duyacak. Bu, pek çok hardcore planda çok doğru olacak ve çoğu zaman bir yarışma döngüsüne faydalı olabilir. Ancak, kullanım yalnızca gerekli olduğunda sınırlandırılmalıdır. Anabolik steroid kullanıcılarının büyük çoğunluğu olan orta dereceli anabolik steroid çevrimlerini uygulayan birçok kişi, Aromasin veya herhangi bir AI ile ne kadar az başarabileceklerini şaşırtacaktır.


Aromasin Nasıl Kullanılır ?


Meme kanserini tedavi etmek için terapötik bir ortamda Aromasin sadece Nolvadex'in başarısızlığından sonra kullanılır. Bu normalde 2-3 yıl Nolvadex tedavisinden sonra olur. Buradan Aromasin hastaya günde 25 mg dozunda verilir, bu normalde 2-3 yıl daha sürer veya kanserin ilerlemesi duruncaya kadar devam eder. Bunu normal olarak kanserin geri dönmesini durdurmak için daha fazla Nolvadex tedavisi izler. Bu, meme kanserine karşı mücadelede oldukça başarılı bir plan.


Performans ayarında, standart Aromasin dozları normalde diğer günlerde 12.5-25 mg olacaktır. Birçoğu her gün 12.5mg ile iyi durumda olmalı, bazıları haftada sadece iki ila üç doz almayı bırakmalı. Bireyin toplam duyarlılığı ve söz konusu steroidin döngü içindeki bileşimi nihai sonucu belirleyecektir. Bununla birlikte, bazıları günde 25 mg kadar günlük bir doza ihtiyaç duyanlar olacaktır. Bu, kısa ömürlü olmalı ve yalnızca olası kolesterol sorunları nedeniyle gerekli olduğu sürece devam etmelidir. Bu kullanım şekli, rekabetçi vücut geliştirmeci için 7-14 gün içinde mümkün olduğu kadar kuru ve sert bir şekilde girme çabasıyla tamamlanmasına yol açan son derece faydalı olabilir. Fakat yine de, bu tam doz kullanımı sadece sınırlı bir süre için kullanılmaktadır.